



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 9.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 16 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin, Gold |
| Number of Elements | 7 |
| Output Current | 1.4 A |
| Max Collector Current | 500 mA |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 1.6 V |
| Number of Drivers | 7 |
| Max Breakdown Voltage | 50 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1.1 V |
| Max Cutoff Collector Current | 50 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 538
Distributors
pcbx
Unit Price$0.22800
Ext.Price$0.22800
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.22800 | $0.22800 |
| 10 | $0.20302 | $2.03020 |
| 50 | $0.18077 | $9.03850 |
| 100 | $0.15718 | $15.71800 |
| 500 | $0.13667 | $68.33500 |
| 1000 | $0.13075 | $130.75000 |
| 3000 | $0.12508 | $375.24000 |
| 5000 | $0.11966 | $598.30000 |
